Lahden valokuvataide ry

Galleria Uusi Kipinä
Kymintie 1, 15140 Lahti

Instagram
Facebook

© 2007-2022

Lahden valokuvataide ry:n kutsunäyttely

TOMAS APHALO & EERO KOISTINEN
Fleeting Dust
27.11.–15.12.2024

Galleria Uusi Kipinä, Kenno

Tomas Aphalo
& Eero Koistinen kutovat yhteen maagista maailmaa, joka nousee esiin yksityiskohtien ja toisistaan erillisten tilanteiden keskinäisestä rinnastamisesta. Katoavaisuus ja elämän hetkellisyys ovat keskeisiä teemoja molempien taiteessa.

Kummankin taiteilijan työskentely keskittyy subjektiiviseen ja kokemukselliseen tulkintaan maailmasta. Kokemuksellisuus siirtyy myös näyttelytilaan, jossa teosten yhdessä luoma, tunteita herättävä voima nousee esiin järkiperäisten selitysten ulkopuolelta.

Fleeting Dust on Aphalon ja Koistisen yhteistyössä kuratoima kokonaisuus, jonka tavoitteena on katseen siirtäminen yhdestä tekijästä ja tämän tuotannosta molempien tuotantoon yhtenäisenä kokonaisuutena. Näyttelyssä nähdään yhdisteltynä valokuva- ja maalaustaidetta.